ANNA-VÁHA-SHRÓTA – dráha potravy

Prvé tri typy dráh – anna-váha-shrótas, prána-váha-shrotas a ambu-váha-shrótas – prijímajú energiu z vonka – vodu potravu a vzduch. Tieto dráhy sú spojené s vonkajšou energiou. S týmito tromi shrótami sa spája prána-váyu, udána-váyu a apána-váyu.

Prvá dráha, dráha vedúca potravu sa nazýva anna-váha-shrótai. Jej múla (koreň) je pažerák a veľké zakrivenie žalúdku (fundus). Márgou (cestou) je gastrointestinálny trakt, začínajúci perami, končiac tenkým a hrubým črevom. Mukhou (vyústením) je miesto medzi tenkým a hrubým črevom. 
Anna znamená potrava, váha znamená viesť, shróta je dráha, kanál. Táto shróta začína v ústach perami a jazykom a pokračuje v oblasti hltanu a hrtanu. Hrtan ústi do pľúc a hltan do pažeráku; z hltanu vedie dráha do žalúdku, dvanástorníku.
Jazyk je orgánom chuti, zuby majú na starosť hryzenie a pažerák prenáša jedlo do žalúdku. Dohromady obstarávajú mechanickú časť trávenia. Trávenie v žalúdku riadi kledaka-kapha, pachaka-pitta, prána-váyu a jathara-agni. Pri tráviacom procese je veľmi dôležitá pečeň. Keď natrávené jedlo doputuje k ileocekálnej záklopke, rolu preberá apána-váyu a nastáva zvieravá fáza trávenia.
Existuje 6 chutí (sladká, kyslá, slaná, štipľavá, horká, zvieravá) a každá z týchto chutí sa spája s jednou hodinou tráviaceho procesu. Všetky tieto chute vyživujú rasa-dhátu a vo výsledku rasa-dhátu obsahuje všetkých šesť chutí.
Stav anna-váha-shróty sa dá zistiť podľa jazyka. Keď je jazyk výrazne potiahnutý povlakom v zadnej časti, poukazuje to na prítomnosť ámy (toxínov) v hrubom čreve. Odtlačky zubov na okrajoch jazyka poukazujú na nedostatočné vstrebávanie minerálov. Keď je potiahnutá stredná časť jazyka, sú toxíny v gastrointestinálnom trakte.

Fotka Áyurveda pre zdravie.