BAZA ČIERNA

Pred mnohými stáročiami existoval v pohanských kultúrach mýtus o kríku života a smrti. O kríku, ktorý bol bránou do podsvetia pre tých čo stratili niť života a zároveň slúžil živým na prístup k svojim zosnulým príbuzným počas rituálov spojenia v magických chvíľach rozjímania. V tých dobách sa nenašiel nikto, kto by tento krík odpílil, vyťal či olámal. Rástol priamo pri obydliach ľudí cez mnohé a mnohé pokolenia.
Kelti sa klaňali jeho rozkvitnutým kvetom a hladili jeho kôru. V tých dobách sa hovorilo o duchoch, ktorý cez tento ker prichádzajú a odchádzajú a priamo v ňom viažu negatívne sily, choroby a nešťastie. Kto by teda odpílil z dreva, uvoľnil by nedobré energie, ktoré by sa mohli preniesť na celý dom. Preto sa k nemu všetci správali s úctou. Nelikvidovali ho – ale ani nevysádzali. Verili, že bohovia, ochraňujúci ľudí si sami vyberú miesto, kam ho zasadia.
Kvety obsahujú silice, slizy, triesloviny, glykozidy (sambunigrin a rutín), organické kyseliny (jablčnú, octovú, valérovú) a vitamín C. Plody obsahujú cukry, kyselinu jablčnú, triesloviny, pektín, v čerstvom stave vitamín C, v šupke a v semenách vitamín A a skupinu vitamínov B - B1, B2, B6, B12, tiež kyselinu panthotenovú. Listy obsahujú živicu, glykozidy, sambunigrin, sambucin a značné množstvo vápnika.
Kým čaj z kvetov sa používa pri nachladnutí, účinky plodov sú oveľa výnimočnejšie. Dokážu pomôcť aj pri takých ochoreniach, s ktorými si mnohokrát nevie rady aj lekárska veda, ako je napr. migréna, akútny alebo chronický zápal trojklaného nervu a poradí si aj s bolesťami chrbta, kĺbov, dokáže vyliečiť ischias. Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a je výrazným pomocníkom v boji s nadbytočnými kilami. Čierna baza má v ľudovom liečiteľstve zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín a pod. Stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha nám zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie. Pre tento účel ju môžeme používať vo forme čaju, buď ako samotný, alebo v kombinácii napr. s lipovým kvetom, podbeľom, divozelom, hluchavkou, žihľavou, skorocelom a pod.
Kvet čiernej bazy má tiež čistiaci účinok na naše telo. Pomáha nás zbavovať usadených toxínov, predovšetkým kyseliny močovej, lieči teda neduhy ako je reuma a dna, poprípade je výbornou prevenciou týchto chorôb. Rovnako tak nám pomôže aj v prípade problémov s močovými cestami a obličkami, ako je ich nedostatočná činnosť a obličkové a močové kamene, pôsobí močopudne a čistí od usadenín. Baza zlepšuje pružnosť cievnych stien a zľahka znižuje krvný tlak.Chladný nesladený čaj z kvetov je skvelým liekom aj pri zažívacích problémoch, ako žalúdočné a črevné koliky, plynatosť, nevoľnosť a pomalé trávenie, či nedostatočná činnosť žlčníka. Bazový čaj alebo sirup pridaný do nápojov má aj mierne laxatívne účinky, môže nám teda uľahčiť život, ak trpíme zápchou. Nálev z kvetov bazy čiernej sa dá používať na čistenie a umývanie citlivej pokožky, ktorá reaguje alergicky na nešetrné chemické prípravky. Nálev si pripravíme rovnako, ako čaj a jemne s ním umývame tvár či iné partie.
Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.