Čapáty (Chapati)

Čapáty, denný chlieb miliónov Indov, sa najskôr pečie na horúcej platni a potom sa podrží priamo nad  plameňom, kde sa nafúkne až do bodu prasknutia.
 
259g atta múky alebo preosiatej pšeničnej celozrnnej múky
150 ml vlažnej vody
½ čl soli
2 alebo 3 pl rozpusteného masla
 
Vo veľkej mise zmiešajte múku so soľou. Pomaly pridávajte vodu a vymieste mäkké cesto. Cesto potom mieste na pracovnej doske 6 – 8 min. , pokiaľ nie je hladké a tuhé. Hmotu  cesta postriekajte vodou, prikryte vlhkou  utierkou a nechajte odpočívať ½ až 2 hodiny. 
Keď je cesto pripravené, nahrejte na strednom plameni panvicu alebo platničku. Navlhčenými rukami znovu prepracujte cesto  a potom ho rozdeľte na 15 rovnako veľkých bochníkov. Na pomúčenej doske ich na tenko rozváľajte. Snažte sa, aby boli čo najguľatejšie s priemerom 14 cm.
Prebytočnú múku z čapaty straste prehadzovaním medzi dlaňami a uložte ju na predhriatu platničku. Keď sa na povrchu placky začnú objavovať malé biele bubliny a okraje sa začnú dvíhať, obráťte ju kliešťami a opečte z druhej strany, pokiaľ sa nezačne nafukovať. Potom čapatu zdvihnite a opekajte na niekoľko sekúnd na priamom plameni, pokiaľ sa nenafúkne ako balón (túto časť je možné vynechať  ).
Hotové čapaty b mali byť úplne prepečené, bez vlhkých miest a na obidvoch stranách by mali byť pokryté hnedými škvrnami. Keď bublina spľasne, potrite čapatu rozpusteným maslom.
Zaujímavou verziou sú paneer chapati, kde namiesto vody pridáme čerstvý syr panner (recept na syr paneer nájdete v časti „Mliečne produkty“).
 
Príprava: 15 minút
Doba státia: 30 min až 2 hodiny
Doba varenia a pečenia: 2 až 3 min na každú placku