DOSHE (telesná konštitúcia) a AGNI (tráviaci oheň)

Agni je horúce, suché, pohyblivé a jemné. VATA dodáva agni suchú, ľahkú, pohyblivú a jemnohmotnú vlastnosť a PITTA mu požičiava horkú a štipľavú gunu (vlastnosť).Vlastnosti KAPHY sú však voči agni presne opačné. Kapha je ťažká, tupá,pomalá, chladná, tučná, slizovitá, hrubá a statická, čo sú všetko vlastnosti, ktoré spomaľujú činnosť agni. 

V tele nemôže byť agni bez pitty a pitta bez agni. Pitta je nádoba a agni je jej obsah. Z relatívneho hľadiska predstavuje pitta hmotu a agni energiu. 
Všetky tri doshe môžu agni ovplyvňovať, keď sú vychýlené z rovnováhy. Vata môže svojou studenou vlastnosťou agni znižovať, pričom svojou suchosťou, ľahkosťou a jemnosťou ho naopak môže povzbudzovať. Váta môže rýchle agni spomaliť, ale môže ho aj rýchlo roznietiť. Agni negatívne ovplyvnené kaphu sa nazýva manda-agni, pomalý, otupený agni. Ten má často dlhodobé následky a môže trvať dlhšiu dobu, než sa vráti do rovnováhy. Pitta môže agni ako zvýšiť, tak aj znížiť. Jej vlastnosti sa nazývajú, tikshna-agni, ostrý agni. Keď dôjde ku zvýšeniu pitty tekutou alebo mastnou vlastnosťou, môže to viesť k manda-agni. Pitta zvýšená tekutou vlastnosťou je podobná horúcej vode. Polievanie ohňa horúcou vodou oheň zahasí, ale môže ho dokonca uhasiť úplne, takže pitta môže agni aj znížiť. 
Vishama-agni vedie k ochoreniu typu vata, tikshna-agni k ochoreniu typu pitta a manda-agni k problémom typu kapha.
K vychýleniu telesných dosh dochádza v dôsledku veľa faktorov, ako je napríklad škodlivý životný štýl, nevhodná strava, nevhodná kombinácia jedál a potláčané emócie. Tieto pomerne rýchlo narušia agni, čo má za následok, že sa jedlo nemôže poriadne stráviť. Nestrávené jedlo sa premení na mŕtvu, toxickú, lepkavú hmotu nazývanú áma. Áma je príčinou mnohých chorôb, jej prítomnosť v systéme vedie k únave a pocitom ťažkosti. To môže vyvolať zápchu, spomalené trávenie, plynatosť, zápach z úst, zvrátené chute a mentálnu zmätenosť. Na jazyku sa objaví hustý povlak a v tele sa môžu prejaviť celkové bolesti alebo stuhnutosť. Vyrovnanému agni sa hovorí sama-agni.

Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.