EUKALYPTUS

Eukalyptus, zastaraný názov aj blahovičník, je strom z čeľade myrhovitých. U nás je známy predovšetkým vďaka medvedíkovi KOALA - jeho lístie je jediným zo zdroja potravy tohto roztomilého tvora.
Austrálski domorodci považovali lístie blahovičníka za zázračný liek odpradávna. Používali ho proti horúčke, pri nachladnutí, na úplavicu alebo pri uštipnutí hadom. Do Európy sa eukalyptové stromy rozšírili až počas 19. storočia. Eukalyptus môžete pestovať s úspechom doma v obývačke, existujú aj izbové druhy rastlín. Takýto stromček doma v kvetináči dorastá až 1,5 metra. Krásne prevonia byt, je vhodný pre osoby s dýchacími ťažkosťami, napr. astmou alebo chronickou bronchitídou. Eukalyptus je známy svojimi účinkami na dýchacie ústrojenstvo, a to hlavne vďaka siliciam eukalyptol, ktoré obsahujú jeho listy.
Bylinkové prípravky z blahovičníka sa využívajú na liečenie zápalov priedušiek, kašľa, prechladnutia alebo zápalu prínosových dutín. Eukalyptus sa môže objaviť ako súčasť najrôznejších liekov pri dýchacích ťažkostiach. Spriechodní dýchacie cesty, pomôže tiež pri bolestiach v krku. Pôsobí antisepticky na rany. Emulzia v spreji dokáže znížiť množstvo baktérií vo vzduchu. Pôsobí aj proti niektorým vírusom (pri osýpkach, šarlachu alebo vírusu oparu). Uvoľňuje kŕče, znižuje horúčku, pomáha pri bolestiach hlavy i migrénach. 
Z blahovičníka sa získava cenný aromatický olej. Skúste si pridať pár kvapiek oleja do kúpeľa alebo aspoň do aromalampy. Nielenže prevonia priestory, kde ho použijete. Tento olej s úspechom pomáha aj proti nervozite a stresu, pretože mierni duševné napätie. Po psychickej stránke prináša použitie éterického oleja pocit čistoty, sviežosti a harmónie. Obzvlášť je vhodný pre ľudí, ktorí zvádzajú verbálny, emocionálny či duševný boj. Eukalyptový olej je ideálny pre vyčistenie zbytkových energií. Jedna fľaštička éterického oleja obsahuje olej až z niekoľkých desiatok kilogramov suroviny. Olej je vhodný aj na masáže, obklady alebo na inhalácie. V kozmetike sa používa pre svoje hojivé účinky na mastnú pleť a proti akné.
Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.