FUNKCIE AGNI (tráviaceho ohňa)

VISHAMA-AGNI – (nepravidelný metabolizmus) - obvykle spojený s konštitúciou Vata
V dôsledku vychýlenej vaty môže agni prekonávať drastické zmeny. Jeho intenzita sa začne rýchlo meniť a výsledkom je nepravidelná chuť do jedla, premenlivé trávenie, hromadenie v bruchu, špatné trávenie, plynatosť, zápcha a kolikové problémy. Aj malé množstvo jedla sa mení na plyn. To môže niekedy viesť k nadúvaniu, ťažobe po jedle a rôznym zvukom v črevách. Človek potom môže mať suchú pokožku, praskanie v kostiach, v kĺboch, bolesti v dolnej časti chrbta alebo trpieť nespavosťou. Emocionálne to môže prinášať rozrušenosť, úzkosť, pocit neistoty, strachu a ďalšie neurologické, či mentálne problémy. 
Studená vlastnosť vaty spomaľuje agni a jej pohyblivosť spôsobuje u agni kolísavosť, z čoho vyplýva nepravidelný metabolizmus. Nakoniec dochádza k vytvoreniu ámy (toxínov), čo je zjavné na jazyku, kde sa objaví hnedastý, alebo jemne čierny povlak. Sucho v ústach, ustupujúce ďasná, svalové kŕče a iné problémy typu vata sú dôsledkom vishama-agni.
TIKSHNA-AGNI – (rýchly metabolizmus; hypermetabolizmus) - obvykle spojený s konštitúciou Pitta
K zvýšeniu dosha-pitty dochádza v dôsledku jej horkej, ostrej a prenikavej vlastnosti. To spôsobuje hypermetabolizmus. V tomto stave túži jedinec po veľkých a častých porciách jedla. Po strávení cíti sucho v krku a má vysušené pery, pocit prekyslenia a návaly horúčav. Tekutá, kyslá a horká vlastnosť pitty môže vyvolať prekyslenie, zápal tráviaceho traktu, hypoglykémiu, črevné zápaly. Môže dôjsť k bolestiam pečene, ku dvíhaniu žalúdka, k zvracaniu. U niektorých ľudí môže tikshna-agni viesť k zvýšenému hnevu, nenávisti, nepriateľstvu. Daný človek posudzuje a je kritický ku všetkým a všetkému. Môže sa u neho objaviť silná túžba po sladkom.
MANDA-AGNI – (pomalý metabolizmus; hypometabolizmus) - obvykle spojený s konštitúciou Kapha.
Vodné a zemské molekuly dosha-kaphy sú ťažké a pomalé a chladné, čo obmedzuje ľahkú, horkú a ostrú vlastnosť agni. Zvýšená kapha teda môže spôsobiť stagnáciu agni, čo vedie k pomalému metabolizmu. Človek s manda-agni aj po niekoľko dňovom pôste, kedy pije iba vodu, môže pribrať aj tri kilogramy. S týmto typom agni nie je človek schopný poriadne stráviť ani normálnu stravu. Dokonca aj bez jedla cíti ťažobu v žalúdku, má pocit chladu, zahlienenie a trpí kašľom. Dôsledkom môže byť nadmerné vylučovanie slín, strata chuti do jedla, alergie, dvíhanie žalúdka a zvracanie hlienov. U niektorých ľudí môže dôjsť k zadržiavaniu vody, obezite, vysokému tlaku a diabetes. Sprievodným javom bude letargia, nadmerný spánok, studená, vlhká koža a celkový pocit telesnej slabosti. Na mentálnej úrovni sa môže prejaviť pripútanosť, chamtivosť a túžba po hromadení. Daný človek môže silne túžiť po teplom, ostrom, suchom a štipľavom jedle. 
SAMA-AGNI – (vyrovnaný metabolizmus; tridoshický)
Keď sú všetky tri doshe v rovnováhe podľa danej konštitúcie, nachádza sa agni v stave rovnováhy a udržuje harmonický metabolizmus. Človek s vyrovnaným agni môže zjesť v akomkoľvek ročnom období takmer akékoľvek jedlo, bez toho, aby pociťoval negatívne známky a príznaky. Trávenie, vstrebávanie a vylučovanie sú normálne. To je stav dokonalého zdravia. Ľudia obdarení sama-agni nevyvedie z rovnováhy ani jedlo, ani okolité prostredie. Majú pokojnú, tichú, láskyplnú myseľ a jasné vedomie plné blaženosti. Dary vyplývajúce z harmonického agni sú dobré zdravie, dlhovekosť, prebytok ojasu, tejasu a prány a dobrá imunita.

Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.