GRAVIOLA (Annona ostrnitá)

Užívanie gravioly siaha hlboko do histórie. Všetky časti stromu gravioly sú užívané v tropickej prírodnej medicíne - kôra, listy, korene, plody aj semená.
Vo fytoterapii pomáha ako antioxidant, imunostimulant, vitalizér a tonikum. Má upokojujúce a antibakteriálne účinky, znižuje horúčku pri chrípke a nachladnutí a je pomocný prostriedok pri liečbe rakoviny a epilepsii. Zamedzuje množenie vírusu HIV a herpes simplex, znižuje krvný tlak a reguluje hladinu cholesterolu, pomáha pri chronickej únave, reume, artróze, astme, pri liečbe pečene, pri problémoch s trávením a vredových ochoreniach, znižuje hladinu krvného cukru pri cukrovke a pôsobí aj proti parazitom, pliesňam, vírusom a baktériám.
Čaj z listov sa používa na upokojenie podráždených nervov, pri hypertenzii a nervozite a tiež proti chrípke a horúčke.
Graviola je vo veľkej miere používaná v alternatívnej liečbe rakoviny a prevencii, ktorá má veľkú úspešnosť.
Obsahuje fytochemikálie, ktoré sú cytotoxické voči rôznym typom nádorových buniek. Výskumy preukázali najsilnejšie protirakovinové a antivírusové vlastnosti Gravioly. V kontraste s chemoterapiou, ktorá sa snaží bez rozmýšľania a zničí všetky bunky, Graviola selektuje nepriateľské bunky a ponecháva všetky zdravé a normálne bunky neporušené. Annona ostrnitá zabíja maligné bunky 12 rôznych typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, vaječníkov, hrubého čreva, pečene, pľúc, brušnej slinivky a lymfy.
Kontraindikácie: Graviola by nemala byť podávaná počas tehotenstva, má hypotenznú a kardiodepresívnu činnosť a je kontraindikovaná u ľudí s nízkym krvným tlakom. Dlhodobé užívanie tejto rastliny môže viesť k vymieraniu priateľských baktérií v tráviacom trakte kvôli jej antimikrobiálnej vlastnosti, preto je vhodné doplňať stravu o porobiotika a tráviace enzýmy, pokiaľ sa táto rastlina užíva dlhšie ako 30 dní. Veľké jednotlivé dávky môžu spôsobiť nevoľnosť alebo zvracanie. V takomto prípade je traba znížiť spotrebu.
Terapeutická dávka sa uvádza 2g - 3x denne alebo tinktúra. Užíva sa 3 mesiace s mesačnou prestávkou a následne sa kúra opakuje.
Typ na prípravu nálevu z listov: 1-2 Pl zaliať cca 500 ml studenej vody, priviesť do varu a variť na miernom ohni cca 15 minút, alebo zaliať dávku horúcou vodou a v uzavretej termoske lúhovať 1 hodinu - potom popíjať. Listy je dobré pred použitím nastrihať alebo natrhať na kúsky pre rýchlejšie uvoľnenie účinných látok. Tiež je možné listy pomlieť a užívať surový prášok.
Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.