LEVANDUĽA

Levanduľa úzkolistá (lat. Lavandula angustifolia) patrí do čeľade hluchavkovitá. Levanduľa rastie do výšky maximálne 50 – 60 cm. Kvety levandule sú typické svojou modro-fialovou farbou a krásnou aromatickou vôňou. Väčšinou sa levanduľa používa v sušenej forme, kde sa pôsobením tepla uvoľňuje zo sušených listov jej vôňa. Levanduľa má rada teplo a sucho. Zle znáša mrazy a nízke teploty. Preto sa najčastejšie pestuje v teplých podnebných pásmach. Na Slovensku je možné pestovať levanduľu v záhrade, ale počas zimy musíme chrániť levanduľu ihličím alebo prenesením do pivnice.
Levanduľa obsahuje silice, triesloviny, bielkoviny, tuk, sacharidy, vápnik, sodík, železo, vitamíny A a C.
Zlepšuje liečenie kožných ochorení (akné, lupienka, ekzémy, alergie) a taktiež kvalitu pokožky. Podporuje hojenie rán (popáleniny, rezné rany, iné otvorené rany). Upokojuje nervový systém, utlmuje bolesť. Zlepšuje prietok krvi.
Pomáha pri problémoch so spánkom. Uvoľňuje migrénové stavy (bolesť hlavy). Zlepšuje trávenie, je dobrá proti plynnatosti a bolestiam brucha. Zlepšuje činnosť pečene, podporuje pravidelnú stolicu, imunitu, má antibakteriálne a antiseptické účinky.
Znižuje vysoký krvný tlak. Má močopudné účinky – odvodňuje nadbytočnú vodu z tela.Pomáha pri kašli (astma, bronchitída, alergia, chrípka) a zahlienení
UPOZORNENIE: Levanduľa znižuje tlak a preto by si osoby s nízkym tlakom mali dávať pozor.
Pridáva so do všetkých rituálov vzťahujúcich sa ku zdraviu, láske a mieru. Levanduľa rozptyľuje depresiu a pomáha kontrolovať naše emócie. Vôňa levandule podporuje dobrý spánok, preto sa s obľubou pridáva do vankúšov. Prináša šťastie a harmóniu v rodine tým, že poskytuje pokoj
Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.