PODBEĽ LIEČIVÝ - ľudovo (veľký podbeľ, žlté pierka)

 
Jeho protizápalové a hlieny uvoľňujúce vlastnosti výborne pôsobia proti bronchitíde(zápalu priedušiek), kataru hrdla a hltanu, prieduškovej astme a zápalu pohrudnice, ako aj pri začínajúcej tuberkulóze pľúc. Pri zdĺhavom kašli či mučivom zachrípnutí by bolo treba viac ráz za deň piť teplý podbeľový zápar s medom.
Neskôr, v máji, použijeme aj jeho plstnaté listy, ktoré sú na líci zelené, na rube sivobiele. Pre veľký obsah vitamínu C sú vhodné na polievky a jarné šaláty. Keďže listy obsahujú viac účinných látok ako kvety, zbierame, pravdaže, aj tie a na prípravu čaju použijeme zmes kvetov a listov. Prírodní liečitelia, počnúc starovekom a končiac ctihodným otcom Kneippom, podbeľ jednoznačne vychvaľujú. Čerstvé, umyté a na kašu rozomleté listy priložené na hruď pomáhajú pri všetkých ochoreniach pľúc, pri ruži a pri poranení tkanív, ktoré sprevádzajú modročervené opuchy, ba dokonca aj pri zápale mazových vačkov – burzitíde. Obklady zo silného záparu podbeľových listov sa používajú pri škrofulóznych vredoch. Aj napuchnuté nohy by sa mali častejšie kúpavať v zápare z podbeľových listov.
Pri astmatických bolestiach, trvalých poškodeniach priedušiek a škodlivých následkoch fajčenia nám vynikajúce služby zavčas zjari urobia dve alebo tri lyžičky čerstvo vytlačenej šťavy z podbeľa, ktorú pijeme s mäsovým vývarom alebo teplým mliekom.
Na zapálené cievy priložíme čerstvé roztlačené listy, ktoré sme s čerstvou smotanou vymiešali na hmotu podobnú masti, a ľahko obviažeme šatkou. Čerstvo vylisovaná šťava z podbeľových listov nakvapkaná do ucha pomáha proti bolestiam v uchu.
Ak si chceme pripraviť čaj na uvoľnenie hlienu, zmiešame podbeľové kvety a listy, kvety divozela veľkokvetého, pľúcnik lekársky a listy skorocelu kopijovitého v rovnakom pomere. Z tejto zmesi bylín dávame dve čajové lyžičky na 1/4 litra vody a zaparíme. Denne užívame tri šálky tohto čaju, sladeného medom. Čaj sa pije po dúškoch teplý.
Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.