ROZMARÍN

Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak, upokojuje, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Veľmi dobré účinky má zvlášť pri liečení reumatizmu, pri kašli, astme, búšení srdca, nervozite, nespavosti, migréne a pôsobí močopudne. Odstraňuje pocit fyzickej únavy a vyčerpanosti. Zlepšuje prekrvenie malej panvy, čo dopomáha k otehotneniu. Pri vnútornom užívaní vo väčších dávkach je jedovatý.
Väčšinou sa podáva ako nálev alebo jemnejšie pôsobiaci macerát. Rozmarínová silica je výborným prostriedkom v aromoterapii, používa sa tiež vo forme kúpeľa a masti. Rozmarín na liečebné účely patrí výhradne do rúk odborníka, lebo predávkovanie vyvoláva príznaky otravy. Z listov možno pripraviť odvar, ktorý vlejeme do vane. Takýto kúpeľ pomáha pri reumatizme, svalovej únave, kŕčoch a celulitíde. Rozmarín je nutné používať s opatrnosťou či už pri korenení alebo ako liečivo.
Rozmarín sa používa tiež pri rituáloch a kúzlach podporujúce lásku dlhovekosť a šťastie. Vôňa esenciálnych olejov čistí vedomú myseľ a zlepšuje pamäť. Kvety z rozmarínu boli tradične pálené v gréckych chrámoch ako obeť Bohom. Horiaci rozmarínový olej vyžaruje silné čistiace vibrácie a zbavuje negatívneho pôsobenia vonkajších vplyvov. Rozmarín ako symbol vyjadruje spomienku, pomoc, priateľstvo, vášeň. Zvyšuje duševné schopnosti ako prevenciu proti nočným morám a podporuje spánok.
Fotka používateľa Áyurveda pre zdravie.